درمان سرطان ۹۶/۰۴/۱۵

1+
Print Friendly

باکتری سالمونلا در خدمت درمان سرطان

محققان در مطالعه روی موش ها متوجه شدند که با تزریق باکتری سالمونلا به تومورها،می توان سلول های سرطانی را برای سیستم ایمنی مشخص کرد تا به سرعت از بدن دفع شوند.
به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف،سلول های سرطانی از سیستم ایمنی بدن فرار می کنند،این موضوع تا حدودی به این دلیل است که تومور در واقع بافت عادی است که از وضعیت عادی خارج شده است،بنابراین بدن آن را یک مهاجم تلقی نمی کند.
از سوی دیگر،برخی سرطان ها نیز به گونه ای تکامل یافته اند که می توانند با سیستم ایمنی مقابله کنند و یا از آن پنهان بمانند.اما محققان دانشگاه “چونام”در کره جنوبی ،نشان دادند که با استفاده از باکتری سالمونلا می توان سلول های سرطانی را نمایان کرد تا بدن بفهمد که آنها باید مورد حمله قرار گیرند.
محققان برای این منظور،یک نوع بی خطر سالمونلا را مهندسی کردند که در قیاس با گونه ای که باعث مسمومیت غذایی می شود،یک میلیون برابر ضعیف تر است و در عین حال سیستم ایمنی بدن از عهده شناسایی آن برمی آید.
آزمایش های انجام شده روی نمونه های حیوانی چنان موفقیت آمیز بوده اند که محققان اکنون در صدد جمع آوری بودجه برای آزمایش روی انسان ها هستند.
آزمایش های انجام شده روی موش های مبتلا به سرطان روده بزرگ نشان دادند که بیش از نیمی از آنها بدون هیچ گونه عارضه جانبی کاملا درمان شدند. این پژوهش در مجله”science translational medicine ” منتشر شده است.
برگرفته از مجله سپهر سلامت شماره بهمن ۱۳۹۵
ارسالی از محمد ریاضی پور-تیرماه ۱۳۹۶

1+

شما هم مشارکت کنید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz